زعفران

قیمت انواع زعفران های قائنات

قیمت انواع زعفران های قائنات

قیمت انواع زعفران های قائنات

همان‌طور که می‌دانید، زعفران جزو محصولات کشت شده در ایران است که علاوه بر مصرف داخلی از آن به‌عنوان کالای صادراتی نیز یاد می‌شود. صادرات این محصول به‌خاطر کیفیت و مرغوبیت زعفران ایرانی است. عطر و طعم بی‌نظیر زعفران‌های ایرانی باعث شده است تا متقاضی این نوع زعفران بیشتر شود. زعفران‌ها از لحاظ بخش‌های موجود در خود، انواع مختلفی دارند که مانند برنج کشت شده در ایران هر کدام به نام‌های مشخصی خوانده می‌شوند. به‌عنوان مثال، زعفران دختر پیچ، زعفران سرگل، زعفران سوپر نگین و پوشال قسمت‌های مختلفی از زعفران هستند که هر یک کاربری متفاوتی داشته و طبیعتا، قیمت‌های متمایزی نیز دارند. ما در ادامه مقاله قصد داریم تا در خصوص قیمت انواع زعفران، صحبت‌هایی داشته باشیم و درباره قیمت هر یک از این موارد نیز اطلاعات مفید و مستمری به مخاطبان عزیز ارائه دهیم.

طلای سرخ یا همان زعفران ایرانی

برخی از گیاهان در هر منطقه، قابلیت رشد و برداشت دارند اما زعفران جزو آن دسته از گیاهان حساس است که منحصر به یک منطقه خاص است. این گیاه با ارزش و پرخاصیت، هر منطقه‌ای را برای رشد خود، نمی‌‌پسندد. آب و هوایی که زعفران آن را مناسب برای رشد می‌داند یک جو بسیار معتدل و مطلوب است. شهر خراسان با آب و هوای مطلوب و مناسب، بهترین زیستگاه برای زعفران است. در گذشته روش‌های سنتی مختلفی برای کاشت و برداشت این گیاه وجود داشت.
البته بهتر است بدانید که امروزه نیز روش مناسبی برای برداشت این محصول باارزش و حساس پیدا نشده است و حساسیت گل‌های زعفران به‌قدری زیاد است که اگر دقت کافی برای برداشت آن صورت نگیرد چه بسا ممکن است، نتیجه نهایی بی‌ثمر و بیهوده باشد. گل‌های زعفران، نزدیکی بسیار زیادی به سطح زمین دارند. به‌همین خاطر، چیدن و برداشت آن باید توسط افراد باتجربه در این کار، صورت گیرد. توان فرد در چیدن زعفران باید بسیار بالا باشد و بتواند مدت زمان زیادی مشغول این فعالیت شود. مزایای مختلف زعفران برای بدن، دیگر نیازی به تعریف ندارد و کمتر کسی پیدا می‌شود که از خاصیت زعفران بی‌اطلاع باشد.

بررسی قیمت انواع زعفران

همان‌طور که در بالا به‌طور مختصر اشاره شد زعفران دارای انواع مختلفی است که ما در ادامه به آن اشاره کرده و اطلاعات کلی در زمینه قیمت‌ها به شما ارائه خواهیم داد.

 • نگین زعفران
 • سرگل زعفران
 • دخترپیچ
 • زعفران سفید
 • گرده زعفران
 • پوشال

در حقیقت می‌توان گفت، تقسیم‌بندی ذکر شده بر اساس نحوه جداکردن و قسمت‌های مختلف یک زعفران است که هر یک از این قسمت‌ها قیمت و نحوه فروش جداگانه‌ای دارند.

انواع زعفران

انواع زعفران

 • زعفران نگین

از این قسمت زعفران به‌عنوان بهترین و باکیفیت‌ترین نوع زعفران یاد می‌شود. این نوع زعفران دارای انواع مختلفی مانند نگین، سوپر نگین و شبیه نگین است. لقب گران‌ترین نوع زعفران به زعفران نگین تعلق گرفته است. این زعفران به دلیل کیفیت بالا، گزینه خوبی برای صادرات است. رنگ‌دهی و عطر و این زعفران بسیار بالا است. این مقدار در حدود 250 واحد است.

 

 • زعفران سرگل

این زعفران همان نوع معمول و ایده‌ال زعفران در ایران است که مردم می‌شناسند. زعفران‌های قائنات، ممتاز و سرقلم نمونه‌ای از زعفران‌های سرگل است. کیفیت و اصل بودن این زعفران با استفاده از طول کلاله و نداشتن تکه‌های سفید مشخص می‌شود. قیمت سرگل درجه یک بالاتر از نگین سوپر است. قیمت زعفران سرگل در جه 3 نیز کمی از پوشال زعفران ببشتر است. رنگ‌دهی زعفران سرگل بین 210 و 260 است.

زعفران سرگل

زعفران سرگل

 • زعفران دخترپیچ

از این زعفران به‌عنوان زعفران اصلی و پایه یاد می‌شود. زمانی که کلاله و خامه زعفران در کنار یکدیگر خشک می‌شوند این نوع زعفران را پدید می‌آورند. خامه زعفران حدود 5 میلی‌متر است و کلاله زعفران مقداری از بلندتر است. الته این اندازه بسته به کیفیت زعفران می‌تواند متغییر باشد.

 • زعفران سفید

زمانی که کلاله زعفران جدا می‌شود، بخش سفید آن می‌ماند که به این بخش زعفران سفید گفته می‌شود. باید در تشخیص این قسمت از زعفران نهایت دقت را داشته باشید زیرا امکان تقلب در این بخش از زعفران بسیار زیاد است. برخی از سودجویان بازار زعفران سفید را با رنگ‌های خوراکی ترکیب کرده و به‌عنوان زعفران نگین به مردم عرضه می‌کنند که تشخیص اصل بودن آن برای افراد کاملا دشوار است.

 • زعفران پوشال

این بخش از زعفران نیز وجود دارد که از قسمت کلاله زعفران جدا شده و با 3 میلی‌متر از خامه است. قدرت رنگ‌دهی این قسمت 170 تا 250 واحد است. زعفران‌های درجه یک تا سه در دسته زعفران ‌های پوشال هستند.

 • پودر زعفران

به‌نظر می‌رسد این قسمت از زعفران نهایی‌ترین بخش آن برای استفاده باشد که در زمان حمل‌ و نقل دچار ضربات مختلفی شده است. همان‌طور که مشخص است قیمت زعفران نرمه پایین‌تر از بخش‌های دیگر زعفران است.

قیمت انواع زعفران

قیمت انواع زعفران

قیمت انواع زعفران

مثقال، واحد اصلی زعفران است. که مقداری در حدود 4.6 گرم است. در حقیقت هر مثقال از زعفران 4 گرم و 600 سوت است. یک مثقال زعفران از لحاظ قیمت به عوامل مختلفی وابسته است. یکی از این عوامل، کیفیت زعفران است. نوع بسته ‌بندی و دسته ‌بندی در هر گروه نیز می‌تواند قیمت آن را متحول تغییراتی نماید. علاوه بر این، خرید عمده، کلی و یا خرده آن نیز در تعیین قیمت زعفران، تاثیر بسزایی دارد. به‌بیان ساده‌تر، قیمت زعفران تحت تاثیر عواملی چون قیمت دلار، مقدار صادرات، میزان و حجم زعفران در بازار، قیمت‌های خرید و پیش خرید آن از طریق مجاری دولتی و در نهایت وجود دلالان و واسطه ‌ها تعیین می‌شود.
علاوه بر این، زمان و نحوه برداشت آن نیز بر قیمت نهایی زعفران تاثیر دارد. اگر بخواهیم یک قیمت کلی ارائه دهیم می‌توان گفت، قیمت یک کیلو از انواع زعفران‌های نام برده شده قیمتی حداقل 10 میلیون تا 100 میلیون تومان دارد. البته می‌توانید برای اطلاع از قیمت روز زعفران از صفحه قیمت ‌ها استفاده کنید. یک کیلو زعفران 217 مثقال زعفران است. با این حساب، می‌توان گفت، هر یک کیلو زعفران، هزار گرم می‌باشد. اما برای اطلاع از قیمت مناسب و دقیق این طلای سرخ می‌توانید با مشاوران موجود در مجموعه ما تماس حاصل کرده و نوع درخواستی از زعفران خود را به این مشاوران اطلاع دهید. آن‌ها بعد از بررسی ‌های کامل قیمت روز و اصلی زعفران درخواستی شما را به اطلاع‌تان خواهند رساند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.