زعفران

آشنایی کامل با انواع زعفران

زعفران یک ادویه اصیل ایرانی است که از ارزش بالایی برخوردار است. طعم و عطری که زعفران به غذاهای شما می دهد غیر قابل وصف می باشد به همین خاطر خرید ان برای هر فرد و خانه ای الزامی است. البته باید بدانید که زعفران انواع گوناگونی دارد و شما باید قبل از خرید انواع زعفران را بشناسید تا خریدی مناسب داشته باشید. اما سوال مهمی که مطرح می شود این است که تفاوت انواع زعفران در چیست؟ زعفران هایی که در حال حاضر وجود دارند بر اساس شیوه فرآوری باید یکدیگر فرق دارند. منظور از شیوه فراوری همان نحوه پاک کردن و خشک کردن است که سبب ایجاد تنوع زیاد این محصول شده است.

معرفی انواع زعفران

معرفی انواع زعفران

 

انواع زعفران کدامند؟

پیش از انکه به سراغ معرفی انواع زعفران های تولید شده برویم باید به یک نکته مهم توجه کنید. هرچه سر قلم و یا همان کلاله زعفران از شکستگی کمتری برخوردار باشد و یا به اصطلاح درشت تر باشد ارزش ان بیشتر خواهد بود. بر این اساس می توانید بهترین زعفران را انتخاب و خریداری نمایید. انواع زعفرانی که در زمان خرید پیش رو خواهید داشت شامل موارد زیر می باشد.

انواع زعفران

انواع زعفران

زعفران نگین و کیفیت بی نظیر

اولین نوع زعفران نمونه نگین می باشد که تنها از بخش کلاله و قرمز رنگ زعفران تشکیل شده است. در این زعفران هیچ رنگ سفید و یا زردی وجود ندارد. به همین خاطر قیمت فروش ان به نسبت دیگر نمونه ها بیشتر است و اغلب برای صادرات استفاده می شود. رنگ قرمز ان باعث شده است که قدرت رنگ دهی بسیار بالایی داشته باشد و غذای به رنگ سرخ و طلایی زیبا برایتان به ارمغان آورد. از مهم ترین ویژگی های ان می توان بهه موارد زیر اشاره داشت:

 • تماما سرخ است.
 • هیچ گونه فرخوردگی ندارد.
 • شاخه های کلاله از هم جدا شده است و رشته های زعفران به یکدیگر چسبیده نیست.

انواع زعفران نگینی

این نوع از زعفران خود گونه های مختلفی دارد که عبارتند از:

سوپر نگین: نوع درجه یک زعفران می باشد که در جهان نیز شناخته شده است. کیفیت ان بسیار منحصر به فرد بوده و با یکبار استفاده بی شک شیفته آن خواهید شد. ارزش خرید بالایی داشته و به عبارت طلای سرخ رنگ حقیقت می بخشد. چرا که رنگدهی بسایر خارق العاده ای داشته و به کشور هایی همچون هند، چین و … صادر می شود.

نگین درجه دو: همانطور که از نام آن مشخص است کیفیت درجه دو و قابل قبولی دارد. برای صادرت نیز به کار گرفته می شود. اگر قصد خرید زعفران اعلا اما با قیمت مناسب تر هستید این نمونه می تواند انتخاب مناسبی برایتان باشد.

نگینی پرسی: تفاوت این نمونه با کدل های قبلی در نحوه خشک کردن آن است. این مدل از زعفران نگینی به تازگی رواج پیدا کرده است و توسط فشار هوا و یا فشار فیزیکی به شکل شمشیری و یا تخت در می آید.

شبه نگینی: کیفیت ان به نسبت دیگر نمونه های زعفران نگینی کمتر است و به تبع از نظر قیمت ارزان تر است.

 

زعفران سرگل و استفاده برای مصارف خانگی

رایج ترین نوع زعفران که در بازار نیز در اندازه های مختلف بر حسب گرم و مثقال وجود دارد زعفران سرگل است. این نمونه از بخش سرگل یا همان قسمت بالای کلاله به عمل می آید. رنگ دهی بالا، طعمی دلپذیر و عطری ماندگار از ویژگی های مهم ان است که شما را برای خرید ترغیب خواهد کرد. همانند نمونه نگینی در این زعفران نیز خبری از رنگ های سفید و زرد نمی باشد و تماما قرمز است. رشته های زعفران به صورت جدا شده از یکدیگر هستند و هیچ چسبیدگی وجود ندارد. البته ناگفته نماند که شکستگی و خوردگی در رشته های ان وجود دارد.

مهم ترین ویژگی های زعفران سرگل

این ادویه با ارزش، ویژگی های بسیاری دارد که برخی از ان ها عبارتند از:

زعفران سرگل

زعفران سرگل

 • به هم تنیده نیست.
 • ظاهری زیبا دارد.
 • تنوع زیادی دارد اما انواع ان چندان شناخته شده نبوده و بیشتر با همان اسم زعفران سرگل شناخته می شود.
 • رشته های ضخیم است.
 • میزان سافرانال و همچنین کروسین ان بسیار زیاد است.
 • برای مصارف درمانی هم قابل استفاده است.

 

زعفران پوشال و عطری خوش

زعفران پوشال متشکل از کلاله و قسمت پایین تر از ان یا همان بخش مابین است که حدود ارتفاع ان به 3 الی 5 میلی متر می رسد. برداشت این زعفران در ابتدای فصل انجام می شود و ماندگاری بسیار بیشتری دارد. چرا که علاوه بر کلاله مقداری از خامه را هم با خود به همراه دارد. وجود کلاله باعث شده است که عطری زیبا و ماندگاری رنگ بالایی داشته باشد. مهم ترین ویژگی این نوع از زعفران این است که تقلبی در ان پیش نمی آید چرا که وجود خامه باعث می شود به راحتی ان را تشخیص دهید. به همین خاطر خرید ان بسیار محبوب تر از دیگر نمونه ها می باشد. از دیگر ویژگی های این زعفران می توان موارد زیر را نام برد:

زعفران پوشال

زعفران پوشال

 • بخش انتهایی ان رنگ سفیدی دارد.
 • به صورت به هم تنیده شده است.
 • رنگ جذابی داشته و رشته های ان بهه صورت کلاف می باشد.

زعفران دخترپیچ یا همان دسته

یکی دیگر از انواع زعفران ها، نمونه دسته می باشد که پایه ترین نوع زعفران است و بسیار اصیل است. از ترکیب با کلاله و خامه تشکیل شده  و کیفیت بالایی دارد. اندازه های ان متغییر است و ممکن است برخی رشته ها بلند و برخی کوتاه باشند. از قیمت مناسبی بهره مند بوده و می توانید به راحتی ان را تهیه کرده و با خاطری اسوده از ان برای مصارف مختلف استفاده کنید. از نظر ظاهر نیز این زعفران بسیار جذاب بوده و طرفداران مخصوص خود را دارد.

زعفران ریشه یا همان زعفران سفید

زعفران ریشه

زعفران ریشه

شاید برایتان جالب باشد که بدانید زعفران سفید هم داریم. این زعفران که با نام ریشه شناخته می شود از قسمت انتهایی خامه که به رنگ سفید است تولید می شود. تمام خواصی که زعفران دارد در این نوع نیز وجود دارد و تنها تفاوت در رنگ دهی است. بله همانطور که متوجه شده اید زعفران سفید رنگ دهی ندارد. پس اگر می خواهید رنگ طلایی به خوراکی های خود ببخشید قطعا انتخاب مناسبی برایتان نخواهد بود. قیمت ان بسیار ارزان تر بوده و مناسب است. اگر می خواهید برای درمان استفاده کنید و یا از طعم زعفران بهره مند شوید این گزینه برایتان مقرون به صرفه تر خواهد بود.

زعفران نرمه یا همان شکسته

زعفران نرمه

زعفران نرمه

آخرین نوع انواع زعفران مدل شکسته می باشد. این زعفران بعد از شکستن کلاله ها و جدا کردن بخش های درشت از باقی ماندن خرده ریزه ها ایجاد می شود. هیپ فرقی از نظر رنگ و طعم با سایر زعفران ها ندارد و تنها فرق ان شکل ظاهری است که به صورت پودر و خرد شده است. البته این خود یک حسن محسوب می شود چرا که قیمت مناسب تری دارد. اگر بسیار از زعفران استفاده میکنید و یا در رستوران ها و … هستید زعفران نرمه بهترین انتخاب برای شما خواهد بود و باعث کاهش هزینه هایتان می شود.

برای خرید انواع مدل های زعفران ها میتوانید به صورت مستقیم از یارا زعفران سفارش خود را ثبت نمایید

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.